آیت الله خاتمی در خطبه های نماز جمعه تهران: دانشجویان پیشانی مبارزه با استبداد آمریکا هستند

به گزارش آذر، خطیب موقت نماز جمعه تهران با اشاره به فرارسیدن روز دانشجو به سوابق درخشان جنبش دانشجویی اشاره نمود و اظهار داشت: دانشجویان پیشانی مبارزه با استبداد آمریکا هستند.

به گزارش آذر به نقل از مهر، آیت الله سید احمد خاتمی در خطبه های نماز جمعه امروز (۱۷ آذر ماه) تهران با اشاره به فرارسیدن روز دانشجو به سوابق درخشان جنبش دانشجویی اشاره نمود و اظهار داشت: دانشجویان پیشانی مبارزه با استبداد آمریکا هستند.
امام جمعه موقت اظهار داشت: حضرت علی (ع) در خطبه ۱۹۵ نهج البلاغه فرمودند تقوا؛ زمام عبادات شماست. سعادت هر دو جهان با تقوا و نگه داشتن حریم برای ذات مقدس اوست.
آیت الله خاتمی با اشاره به قرارگیری خطبه های این هفته نماز جمعه تهران میان دو دهه اول و دوم فاطمیه، بیان کرد: روایتی از حضرت صدیقه طاهره در کتاب عده الداعی به قلم ابن فهد حلی وجود دارد؛ حضرت زهرا (س) فرمودند با خداوند یک قرار بگذارید و مشاهده کنید که زندگی شما آباد می شود. آن قرار این است که عبادت خالص خودرا پیش خدا ببرید.
وی اضافه کرد: این کلام نورانی دو بخش دارد؛ شرط و جزا. بخش شرط این است که شما یک قدم به سمت خدا بردارید و بخش جزا این است که خداوند تمام قدم را برای شما برمی دارد.
آیت الله خاتمی اشاره کرد: یک قدمی که شما برای خدا برمی دارید این است عبادت خالصانه خودرا به پیشگاه خدا ببرید، اعمالی که به انجام می رسد بر سه بخش است؛ بخش اول، اعمالی است که از اول تا آخر خالص و برای خداست. اولیای الهی، پیامبران، معصومین و حضرت زهرا (س) این چنین بودند.
وی افزود: خداوند به فرشتگان می گوید این بنده خالص من را مشاهده کنید که چگونه نماز می خواند و بند بند وجودش متأثر از این عبادت است و با تمام وجود با خداوند حرف می زند که این خاصیت مختص معصومان است.
عده ای اعمال دینی خودرا از روی ریاکاری انجام می دهند
امام جمعه موقت تهران در ادامه اظهار داشت: گروه دوم، آن هایی هستند که از اول اعمالشان خراب و نادرست است. به نحوی که به نماز می ایستد تا بگویند ما هم اهل نماز هستیم در صورتیکه برای خدا نمی ایستد. همین طور روزه می گیرند تا بگویند اهل روزه هستند. در حقیقت، این اعمال را از روی ریاکاری انجام می دهند.
وی اضافه کرد: در یک روایت از نبی اکرم خاتم انبیا محمد مصطفی (ص) آمده است؛ فرشته عمل بنده را با خوشی نزد خدا می برد. هنگامی که عمل او را می برد، خداوند می فرمایند؛ این نماز مورد پذیرش و قبول ما نیست. این نماز را برای من اقامه نکرده و غیر خدا در این انگیزه بوده است. گاهی اعمال ما این چنین است.
خطیب موقت نماز جمعه تهران اظهار داشت: گاه چنین است که ابتدای آنرا درست انجام می دهیم اما در ادامه آنرا به درستی انجام نمی دهیم و گرفتار عجب و خودشیفتگی می شویم و می گوئیم مگر خداوند بنده ای بهتر از من هم دارد. امام صادق (ع) فرمود کسی که این وضعیت در او پیدا شود، بیچاره است.
وی عنوان کرد: گاهی ابتدا و میانه اعمال ما صحیح است ولی در آخر آنرا از بین می بریم و خراب می نماییم. به نحوی که منت می گذاریم و سبب می شود عملی که در زمان خود به خوبی انجام گرفته است، از بین برود.
آیت الله خاتمی با اشاره به فرمایشات حضرت فاطمه زهرا (س)، اشاره کرد: حضرت زهرا (س) می فرمایند؛ عمل خالص خودرا به نزد خدا ببرید و آنرا با ریا، عجب و منت از بین نبرید. اگر شما عمل خالص خودرا به درگاه خداوند تقدیم کردید بدانید که خداوند هم بهترین مصلحت را در حق شما مقرر خواهدنمود. گاهی اوقات درخواست هایی داریم که به مصلحت ما نیست. جالب است که حضرت زهرا (س) نمی گویند که هرچه خواستید به شما داده می شود، نه اینگونه نیست چون گاهی اوقات درخواست هایی داریم که به مصلحت ما نیست. ایشان در این روایت می فرمایند اگر خدایی شوید، آن گاه سربلند زندگی می کنید.
آیت الله خاتمی در خطبه های دوم خطاب به دانش آموزان فعال در حلقه های صالحان که در نماز جمعه این هفته تهران شرکت کردند، اظهار داشت: نماز جمعه یعنی آشتی با دین و خدا. صمیمانه هم از شما و هم از عزیزانی که برنامه ریزی کردند و شما را به این محفل نور آوردند، تشکر می کنم.
وی با اشاره به فرارسیدن شهادت سومین شهید محراب، اشاره کرد: بیستم آذر ماه یادآور شهادت سومین شهید محراب مرحوم آیت الله دستغیب با نفس گرم و ملکوتی است. مرحوم انصاری همدانی ۳۰ سال پیش از شهادت ایشان گفته بود؛ آقای دستغیب با شهادت به مقام فنا می رسد. مقام فنا بالاترین مقامی است که عرفا از آن یاد می کنند.
آیت الله خاتمی اضافه کرد: مقام معظم رهبری در دوران ریاست جمهوری سمت نمایندگی حضرت امام در نیروهای مسلح را بر عهده داشتند. ایشان به شیراز رفتند، شهید دستغیب از امام تجلیل نمود و گفت به نظرم بعد از ایشان آقای خامنه ای برای رهبری لیاقت دارند.
خطیب موقت نماز جمعه تهران اظهار داشت: روز گذشته روز دانشجو بود، روزی که دانشجویان در مقابل کودتای ۲۸ مرداد شاه جنایتکار و رییس جمهور آمریکا شعار دادند و در جریان آن، سه نفر از آنها به شهادت رسیدند. این پیشینه جنبش دانشجویی است.
جنبش دانشجویی با مبارزه با آمریکا گره خورده است
وی افزود: جنبش دانشجویی با مبارزه با استبداد، استعمار و آمریکا گره خورده است به نحوی پیش از این که هیچ جای کشور مرگ بر آمریکا وجود داشته باشد، مرگ بر آمریکا از دانشگاه برخاست. جنبش دانشجویی این افتخار را دارد که در اوج غربت دین، از دین دم زد.
آیت الله خاتمی خطاب به دانشجویان، اشاره کرد: عزیزان دانشجو به عنوان برادر کوچکتان عرض می کنم که این افتخار را حفظ کنید، شما پیشانی مبارزه با استبداد آمریکا هستید و شما در غربت دین علم دین را بلند کردید. چونکه اگر دانشجویان مطالعه کنند، شاهد خواهند بود که دینداری تا چه میزان در دوران طاغوت سخت بود. اما جنبش دانشجویی با وجود همه سختی آن پای دینداری ایستاد.
وی بیان کرد: به برادران عزیزم عرض می کنم که مراقب باشید تا این پیشینه افتخارآمیز شما را به غارت نبرند. ایستادن پای علم جنبش دانشجویی با این خاصیت ها افتخار است.
امام جمعه موقت تهران در آخر به تحولات فلسطین و جنایات رژیم صهیونیستی مقابل ساکنین غزه اشاره نمود و اظهار داشت: دل ما از این تصاویر و وحشی گری صهیونیست ها خون شده است. امام عزیز ما فرمودند ما انقلاب را به جهان صادر می نماییم. راهبرد ما از اول انقلاب این بوده است که اسرائیل باید از منطقه برود و تمام فلسطین برای فلسطینی ها است و باید انتخابات اجرا شود و مردم خودشان سرنوشتشان را تعیین کنند.
وی اضافه کرد: ۷۵ سال از جنایات رژیم صهیونیستی می گذرد و دنیا امروز به حقانیت این راهبرد پی برده است؛ امروز حتی در انگلیسی که در بنیان گذاشتن این رژیم نقش داشته است نیز هزاران نفر شعار مرگ بر اسرائیل سر می دهند.
امروز خاورمیانه جدید با محوریت مقاومت شکل گرفته است
آیت الله خاتمی اشاره کرد: روزی وزیر خارجه آمریکا از خاورمیانه جدید صحبت می کرد، اما امروز خاورمیانه جدید با محوریت مقاومت شکل گرفته و درحال به هم زدن معادلات است. امروز یمنی ها باب المندب را در اختیار دارند و حشدالشعبی پایگاه های آمریکا در عراق و سایر پایگاه های آمریکا را می زند و حزب الله دائم پایگاه های اسرائیل را می زند و این یعنی خاورمیانه جدید شکل گرفته است.
وی اشاره کرد: آن چه مقاومت انجام داد و آن چه انجام می دهد، مصداق دفاع مشروع است. این عکس العمل طبیعی مقاومت در قبال ۷۵ سال جنایات رژیم صهیونیستی و عمل به دستور قرآن است.