كدخدایی در گفت و گو با دانشجویان بسیجی: گمانه زنی درباره رد یا تایید داوطلبان اصلا معتبر نیست

سخنگوی شورای نگهبان امروز در نشستی ۳ ساعته با دانشجویان به سئوالات مختلف آنها همچون درباره انتخابات ۱۴۰۰ پاسخ گفت.
به گزارش آذر به نقل از شورای نگهبان، عباسعلی کدخدایی رئیس پژوهشکده و سخنگوی شورای نگهبان امروز پنج شنبه با حضور در جمع دانشجویان بسیجی در اردوگاه سیدالشهدا آبعلی در یک نشستی صمیمی که به مدت ۳ ساعت و با رعایت پروتکل های بهداشتی برگزار شد، ضمن سخنرانی به سوالات دانشجویان پاسخ گفت.
سخنگوی شورای نگهبان با تبریک میلاد مولی الموحدین حضرت امیرالمومنین علی مقابل السلام و ایام البیض، ماه رجب را ماه عبادت عنوان نمود و اظهار داشت: شما دانشجویان مومن قدر جوانی را بدانید و از این بهار عبادت در ماه های رجب، شعبان و رمضان استفاده کنید و همه باید بتوانیم توشه ای برای آخرت جمع نماییم.
وی ضمن اشاره به چهل و سومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، رمز ماندگاری انقلاب را حضور مردم و پیروی از رهبری امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری خواند و اضافه کرد: بدون توجه به وضع گذشته قبل از انقلاب، نمی توان تحلیل جامعی از وضعیت موجود داشته باشیم. سوابق دوره طاغوت و خاطرات سران رژیم ستمشاهی و اسناد و مدارک آن دوران را بخوانید و به خوبی بشناسید تا بتوانید با وضع امروز و شرایط فعلی مقایسه کنید.
کدخدایی اضافه کرد: شاه پس از رفتن پدرش وقتی به سفارش و سفارش انگلیسی ها کار را در دست گرفت، نگهبان حافظ منافع انگلیس در منطقه شد و منافع ملی را رها کرد بطوری که پس از کودتای ۲۸ مرداد، انگلیسی ها گفتند توانستیم نفت ارزان در اختیار بگیریم و با این که آن زمان با جمعیت زیر ۳۰ میلیون نفری ایران، چهار و نیم میلیون بشکه نفت تولید می کردیم باز کسری بودجه داشتیم و عمده پول درآمد نفت به جیب انگلیسی ها می رفت و حتی نخست وزیر شاه، عَلم در خاطراتش می نویسد که خیلی تلاش می کردیم تا بتوانیم پول بیشتری از فروش نفت خودمان از انگلیسی ها بگیریم.
وی افزود: در آن دوران هیچ استقلالی نداشتیم تا آنجا که هرجا شاه می خواست به سفر برود، باید از سفرای آمریکا و انگلیس اجازه می گرفت یا به آنها اطلاع می داد.
سخنگوی شورای نگهبان افزود: وضعیت قبل از انقلاب را با نهضت بزرگ انقلاب اسلامی مقایسه کنید که مردم در صحنه حضور بهم رساندند تا سرنوشت خودشان را بدست بگیرند و استقلال، مردم سالاری و حاکمیت مردم بر سرنوشت خود را رقم بزنند و امروز خودشان حاکمان را انتخاب می کنند و باوجود همه دشمنی ها و توطئه ها، توانسته ایم مرز چهل سالگی را پشت سر بگذاریم و روی پای خود ایستاده ایم.
کدخدایی ضمن اشاره به فریبکاری مذاکره دولت آمریکا اظهار داشت: آمریکا التماس می کند که بیایید مذاکره نماییم. اگر دنبال توافق هستید، این توافق انجام شد اما چرا به تعهدات تان پایبند نبودید؟ وقت مذاکره گذشته و الان وقت عمل در مقابل عمل است باید به تعهدات تان بازگردید و مذاکره یکطرفه و بدون عمل معنا ندارد.
این استاد حقوق بین الملل دانشگاه تهران با یادآوری این نکته که شرق و غرب در جنگ تحمیلی از صدام حمایت کردند ولی با هدایت امام و حضور مردم شکست خوردند، تصریح کرد: دشمنی های مستکبران با انقلاب اسلامی پس از جنگ هم اختتام نیافت و آنها تحریم ها را مقابل ایران شروع کردند.
کدخدایی تصریح کرد: اوج تحریم ها مقابل ملت ایران در زمان ترامپ اعمال شد و او با شقاوت و رذالت و در جنایتی آشکار سردار سلیمانی را ترور و به شهادت رساند با این وجود هیچ گاه نتوانست کشور ما را تسلیم کند و امروز مشخص شد که آمریکا هیچ غلطی نمی تواند بکند.
وی خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران با توکل به خدا و پشتیبانی مردم و رهبری و حرکت در راه امام و شهدا مسیرش را ادامه خواهد داد؛ پیروزی از آن ماست و با منابعی که در داخل کشور داریم، استقلال خودمان را تامین می نماییم.
سخنگوی شورای نگهبان ضمن اشاره به اینکه انتخابات ریاست جمهوری در سال ۱۴۰۰ برای کشور مهم می باشد، خاطرنشان کرد: طی ۴۰ ساله گذشته انتخابات به صورت آزادانه و با حضور مردم برگزار شده است؛ به عبارتی فقط مردم انتخاب می کنند و کسی نمی تواند دخالتی در رای مردم داشته باشد.
کدخدایی اضافه کرد: ان شاءالله این دوره نیز با حضور و مشارکت مردم انتخابات خوبی صورت خواهد گرفت و امیدواریم فرد اصلح و کارآمدی انتخاب گردد و کشور با سرعت بیشتری در راه پیشرفت و توسعه قرار گیرد.
وی در پاسخ به پرسش دانشجویی که چرا برخی کاندیداهای پیروز توسط شورای نگهبان رد صلاحیت نشدند، اظهار داشت: شورای نگهبان یک کنش گر سیاسی نیست که بعنوان یک حزب سیاسی عمل کند و مطابق با خواست و سلیقه سیاسی احزاب در نظارت بر انتخابات عمل کند.
سخنگوی شورای نگهبان اضافه کرد: قانون انتخابات مجلس و ریاست جمهوری را مجلس شورای اسلامی تصویب می کند و مجری آن در بررسی صلاحیت ها شورای نگهبان است. ابزار قانونی در اختیار مجلس است که انتظارات باید در قالب قانون اساسی و قانون مصوب مجلس باشد.
ایشان در ادامه ضمن اشاره به اصلاح قانون انتخابات اظهار داشت: اصلاح قانون انتخابات، مطالبه شورای نگهبان بوده ولی برخی معتقدند نمی توان به متن اصل ۱۱۵ قانون اساسی در قانون عادی مصوب مجلس چیزی اضافه کرد یا آنرا تخصیص زد. در سیاست های کلی انتخابات آمده که شاخصهای نامزدها را شورای نگهبان اعلام و تبیین کند ولی جزئی تر از آن بر عهده مجلس شورای اسلامی است.
کدخدایی عنوان کرد: من هم موافقم که فردی که مقرر است داوطلب بشود و مسئولیت هایی هم در گذشته داشته را به شورای نگهبان دعوت نماییم و برنامه ها، مشاوران و توانمندی های وی را بشناسیم و بشنویم و دقیق تر ارزیابی نماییم اما عده ای همین را هم بر نمی تابند.
عضو حقوقدان شورای نگهبان در پاسخ به این مطلب که چرا برخی کاندیداها تایید صلاحیت شده حالا نتوانسته اند به وعده های خود عمر کنند و رفتار آنها تغییر کرده است، تصریح کرد: هیچ تضمینی نمی توانیم بدهیم که کسی که امروز تایید صلاحیت می شود تا انتهای دوره اش همینطور می ماند و همه وعده ها و برنامه هایش را اجرا می کند.
کدخدایی مطالبه گری را خاصیت بارز جنبش دانشجویی عنوان نمود و به دانشجویان سفارش کرد: بی رحمانه انتقاد کنید و در مقابل مسئولان صریح باشید اما انصاف و حق را هم در نظر بگیرید.
سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوال دانشجویی درباره گمانه زنی برخی افراد و چهره های سیاسی درباره رد یا تایید صلاحیت شدن نامزدها در انتخابات ۱۴۰۰ اظهار داشت: افراد مختلف در دوره های گوناگون اظهاراتی راجع به عملکرد شورای نگهبان میکنند.
وی ادامه داد: همین جا اعلام می کنم نه فقط بیرون از شورا بلکه خود اعضای شورای نگهبان هم نمی توانند بگویند که در بررسی صلاحیت داوطلبان چه اتفاقی می افتد و آیا داوطلبی رد یا تایید می شود.
کدخدایی با اشاره به اینکه در بعضی دوره ها، افرادی را داشته ایم که رای آنها ۶ به ۶ شده و فاصله آرای اعضا بسیار به هم نزدیک بوده است، تصریح کرد: افراد مختلفی سخنگوی شورای نگهبان شده اند و از جانب شورای نگهبان اظهارنظر می کنند که فلانی رد یا تایید می شود.
سخنگوی شورای نگهبان متذکر شد: به هیچ وجه چنین اظهار نظراتی معتبر نیست و تاثیری بر شورای نگهبان ندارد و حتی اعضای شورای نگهبان هم نمی توانند الان از طرف شورای نگهبان اظهارنظر کنند. باید تا پس از ثبت نام و شروع بررسی صلاحیت ها توسط اعضای شورای نگهبان، صبر کرد.